fbpx

Sukcesy Nidy Pińczów w rozgrywkach o Puchar Polski

W latach dziewięćdziesiątych największym sukcesem zespołu „Nidy” Pińczów było zwycięstwo w rozgrywkach o Puchar Polski na szczeblu Okręgu Kieleckiego w sezonie 1994/1995. W meczu finałowym rozegranym w Daleszycach dnia 21 czerwca 1995 r. „Nida” pokonała 1:0 „Granat” Skarżysko po bramce utalentowanego napastnika Adriana Górskiego i zdobyła to cenne trofeum.


Jako przedstawiciel naszego województwa „Nida” Pińczów w I rundzie Pucharu Polski na szczeblu centralnym rozegrała w Pińczowie w dniu 2 sierpnia 1995 r. spotkanie pucharowe I rundy z drugoligowym „RKS” Radomsko. Niestety drugoligowiec z Radomska okazał się lepszym zespołem w konfrontacji z „Nidą” i pewnie zwyciężył 4:1. Honorową bramkę dla naszego zespołu zdobył znowu Adrian Górski.
Blisko końcowego sukcesu w rozgrywkach pucharowych na szczeblu okręgu była „Nida” Pińczów w sezonie 1999/2000. W finale tej edycji Pucharu Polski w okręgu świętokrzyskim „Nida” zmierzyła się ze „Spartakusem” Daleszyce. W meczu rozegranym na boisku KS „Tempo” Pacanów lepsi okazali się zawodnicy „Spartakusa” Daleszyce i to oni zdobyli Puchar Polski w Okręgu. Naszej drużynie został wręczony okazały puchar za zdobycie II miejsca w tych rozgrywkach.


Wielkim sukcesem zakończył się start piłkarzy „Ponidzia – Nidy” w rozgrywkach o Puchar Polski w sezonie 2005/2006. Drużyna z Pińczowa w finale tych rozgrywek, po zwycięstwie w dwumeczu z zespołem „KSZO II” Ostrowiec Świętokrzyski zdobyła to bardzo cenne trofeum na szczeblu ŚZPN i wystartowała do rozgrywek pucharowych na szczeblu centralnym jako reprezentant naszego województwa. Czwartoligowe „Ponidzie – Nida” zagrało w rundzie wstępnej Pucharu Polski 15 sierpnia 2006 r. z Siarką Tarnobrzeg. Dla pińczowian był to najważniejszy mecz w ostatniej dekadzie. Jeżeli pokonaliby Siarkę, w kolejnej rundzie mieli się zmierzyć ze „Świtem” Nowy Dwór mazowiecki, który spadł niedawno z II ligi. W przypadku zwycięstwa nad tym zespołem trafiali na … wicemistrza Polski, „Wisłę” Kraków.

Zespół „TS 1946 Nida” po zwycięskim meczu z Juventą Starachowice w otoczeniu władz i działaczy z okazałym Pucharem za zwycięstwo w rozgrywkach o Puchar Polski na szczeblu ŚZPN w sezonie 2009/2010


Po zwycięstwie w meczu z „Siarką” Tarnobrzeg, w kolejnej rundzie „Nida” gościła na własnym stadionie byłego pierwszoligowca, drużynę Świtu Nowy Dwór Mazowiecki i mimo porażki 0:3 piłkarze z Pińczowa zanotowali jeden z największych sukcesów w historii futbolu na Ponidziu. Było to wielkie święto dla kibiców, mecz miał piękną oprawę, wszyscy gorącym dopingiem zagrzewali piłkarzy do walki.

W sezonie 2008/2009 TS „1946 Nida” jako drugoligowiec nie musiała uczestniczyć w meczach eliminacyjnych pucharu w okręgu, lecz na zakończenie sezonu piłkarskiego, 29 lipca 2009 roku rozegrała mecz rundy przedwstępnej Remes Pucharu Polski. Przeciwnikiem pińczowian był doświadczony „Kolejarz” Stróże. Prowadzenie dla Nidy zdobył w 44 minucie po uderzeniu głową Krystian Zaręba. Wyrównanie padło w 62 minucie. Spotkanie zakończyło się remisem, dogrywka też nie przyniosła rozstrzygnięcia, dlatego aby wyłonić zwycięzcę konieczne były rzuty karne. Tę przysłowiową „wojnę nerwów” lepiej wytrzymali goście, wygrywając w karnych 5:3.
Już jako trzecioligowiec „Nida” Pińczów rozpoczęła kolejne zmagania pucharowe sezonu 2009/2010 od meczu III rundy ze „Spartą” Kazimierza Wielka i pińczowianie pewnie ograli silnego czwartoligowca 5:2. W drodze do finału tych rozgrywek pińczowscy piłkarze pokonali jeszcze „Wichra” Miedziana Góra, „Pogoń 1945” Staszów, „Lechię” Strawczyn.


W meczu finałowym rozegranym w Busku-Zdroju 4 lipca 2010 r. „Nida” pokonała „Juventę” Starachowice 2:1 i po raz trzeci w historii klubu świętowała zdobycie Pucharu Polski na szczeblu Świętokrzyskiego ZPN.

W rundzie przedwstępnej rozgrywek o Puchar Polski los przydzielił naszemu zespołowi bardzo mocnego przeciwnika. Na mecz pucharowy, który rozegrano 21 lipca 2010 r. przyjechała „Resovia” Rzeszów i bez problemów pokonała „Nidę” Pińczów 2:0.
Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczyła Nida w rozgrywkach pucharowych w sezonie 2012/2013. Pińczowscy piłkarze pokonali kolejno: „Koronę III” Kielce, „Skałę” Tumlin, „Lubrzankę II” Kajetanów, „Koronę II” Kielce . Mecz finałowy został rozegrany w Radoszycach, a przeciwnikiem „Nidy” była drużyna „KSZO 1929” Ostrowiec Świętokrzyski.
Minimalnie lepsi okazali się piłkarze z Ostrowca, pokonując Nidę 2: 1.

Zebrał i przygotował: Andrzej Gajewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *